Evropští lídři odsoudili Rusko za dopad dronu na dům v Rumunsku

Evropská unie. Zdroj: Profimedia
ČTK
ČTK Agenturní zpravodajství

Evropští lídři i čeští politici odsoudili dnešní dopad ruského dronu na obytný dům v rumunském Galati u hranic s Ukrajinou, při němž byli zraněni dva lidé. Šéf NATO Mark Rutte ujistil Rumunsko o plné solidaritě aliance a zdůraznil, že NATO je připraveno bránit každý centimetr svého území. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Rusko „opět zašlo příliš daleko“, a oznámila přípravu 21. balíčku sankcí.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) označil útok za nepřijatelný a ujistil o podpoře aliančních partnerů. Incident odsoudil také prezident Petr Pavel, české ministerstvo zahraničí a opoziční Starostové a Piráti. Podle šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné posílit evropskou protidronovou obranu na východní hranici EU.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot si kvůli incidentu předvolal ruského velvyslance. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl, že Rusko je nebezpečné bez ohledu na to, zda šlo o úmysl či selhání. Maďarský premiér Péter Magyar zdůraznil význam soudržnosti Evropy a NATO.

Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že ruský dron pronikl do rumunského vzdušného prostoru, zřítil se na střechu domu a způsobil požár. Bukurešť incident označila za závažnou eskalaci a informovala spojence i NATO. Rumunsko opakovaně čelí narušení svého vzdušného prostoru při ruských útocích na ukrajinské přístavy na Dunaji.

Ukázat komentáře (2)
  1. Takže pro všechny ty evropský lídry a speciálně pro velkýho bociana. Nemáte jedinej, ale opravdu jedinej důkaz, že ten dron byl ruskej. Až ho budete mít, hodnověrně, tak mluvte, do tý doby držte už konečně tlamy, šaškové.
    Až nápadně to připomíná tu raketu v Polsku. Calamity Jane, Černochová, tehdy vyhrožovala pomalu třetí světovou a jak rusákům zavaříme. Pak se prokázalo, že byla ukrajinská, že to bylo schválně protože úkáčka chtěli zatáhnout nato do války, no dva mrtví. A najednou všichni zmlkli.
    Teď potřebujou ukronacisti zahladit to jak zavraždili 21 dětí, proto ten dron.
    Pro pořádek je třeba dodat, že mainstrýmový mééédia ty vraždy vymlčely, že vám není hanba dobytkové.

  2. Takže dodatek, rumunský prezident přiznal, že ten dron byl sice ruský, pořád bez důkazů, ale na ten jejich panelák ho navedla ukrajinská obrana. V žádném případě úmyslný ruský útok.
    Hej vy lídři včetně Babiše měli byste se RF omluvit. Jenže to vy ve své povýšenosti nedokážete. No jak se říká, na každou svini se v pekle vaří voda a to platí i pro presstitutky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Agenturní zpravodajství

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >