Paní prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D. je ostudou profesorského stavu

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová. Zdroj: Profimedia
Kateřina Lhotská
Kateřina Lhotská Spolupracovnice redakce

Stalo se už zvykem, že veřejná vyhlášení paní profesorky Danuše Nerudové jsou zdrojem opravdu dobré zábavy. Což by bylo pochopitelně v pořádku, kdyby se živila třeba jako stand-up komička, a nikoliv europoslankyně.

Naposledy takto „zaperlila“ před několika dny, kdy v reakci na zprávu z NATO, že naše země nesplnila za rok 2025 závazek dávat 2 % HDP na obranu, obvinila na síti X vládu Andreje Babiše z ohrožení naší bezpečnost. Jenomže jí jaksi uniklo, že v té době u nás vládl kabinet Petra Fialy. A když jí vzápětí došlo, že opět rychleji psala, než myslela, příspěvek smazala. Bohužel pro ni je však internet mrška pamětlivá a co do něj někdo jednou vloží, to už nepustí. A tak se tato její myšlenková perla zachovala v několika reakcích jako například v této od pana ministra Metnara.

Paní Danuše se zkrátka opět neřídila pravidlem: „Když na to nemáš, nemysli. Když už myslíš, tak to nepiš. A když už to napíšeš, tak rozhodně ne na internet.“ A uřízla si zase pořádnou ostudu. Jako už ostatně mnohokrát předtím a dá se předpokládat, že se jí to povede nejednou i v budoucnu.

Její největší „myšlenkové perly“ jsou ostatně notoricky známé a nemá cenu je zde opakovat. Jenomže paní Danuše není jenom političkou prokazující opakovaně hlubokou „nechytrost“ (takových ostatně je), ale honosí se i profesorským titulem v oblasti ekonomie. A tak se přímo nabízí otázka, jak mohl někdo takový na tak vysokou akademickou hodnost dosáhnout.

Přiznám se, že mne tato otázka poprvé napadla už před mnoha lety. Konkrétně v roce 2019. Tedy v době, kdy nebyla paní Danuše ani zdaleka tak veřejnosti známá, jako je dnes. Bylo to v souvislosti s jejím působením v čele „Komise pro spravedlivé důchody“, která vznikla za předchozí vlády Andreje Babiše. Jejím úkolem bylo připravit návrh penzijní reformy. Výsledkem byla ovšem naprosto tragická slátanina, která sice široce popisovala komu a kolik bude na penzičku přisypáno a jak bude zaveden „nultý“ pilíř garantující důchod pro všechny, ale jaksi zapomněla na kapitolu „financování“. O jak „kvalitní“ materiál se jednalo, ostatně dokládá i to, že se jím tehdejší vláda Andreje Babiše ani nezabývala.

Právě v souvislosti se závěry této Komise se nabízejí pochybnosti o profesní erudici paní Danuše. Sice šlo o „kolektivní“ dílo, ale přeci jenom je na místě se ptát, jak se mohla pod takový ekonomický paskvil profesorka ekonomie coby předsedkyně podepsat. Vždyť obsahoval záležitosti, které kdyby zmínil student ekonomie u zkoušky, tak věřím, že z ní vyletí. Tak jak mohou projít profesorce?

S profesorským stavem si však člověk vedle hlubokých odborných znalostí spojuje také vážnost, moudrost a určitý nadhled. Tedy vlastnosti, kterými paní Danuše také příliš neoplývá. Často je arogantní a bez svého „černého deníčku“ s taháky neumí odpovědět ani na základní ekonomické otázky. Tedy něco, co by „prostý“ ekonom vysypal z rukávu, i když ho o půlnoci vzbudíte. Natož profesorka ekonomie. Paní Danuše je zkrátka ostudou profesorského stavu a podle mne je otázka, jak ke svému profesorskému titulu vlastně přišla, naprosto na místě.

Číslo 5/26
Upoutávka
Přečtěte si v elektronickém vydání měsíčníku TO
Odkaz
Ukázat komentáře (3)
  1. Tetuše Danuše je nebetyčně hloupá, zlá a hašteřivá trhovkyně, bohužel nic z toho si není ke své smůle schopna uvědomit. K naší smůle není ani omylem žádnou výjimkou, podobných „profesorů“ lze najít bezpočet.

    P.S. Pokud se nestane zázrak, brzy si užijeme i jejího vypečeného synáčka, který je dokonalým potvrzením přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu…

  2. Paní Danuše Nerdová také podpořila stávku ČT a ČRo, kterou ČT realizovala s tím, že odsunula začátek některých pořadů o jednu minutu a divák musel několikrát za den sledovat pohled na hodinový ciferník bez předplaceného programu. Ztracený čas. Protože jsem zaplatil koncesionářský poplatek v plné výši, mám za to, že mne stávkující televize připravila o to, co jsem si zaplatil, jinými slovy mne okradla. Nediskutujme o tom, zda o mnoho nebo o málo. Prostě mne okradla. Pokud by podobným způsobem stávkoval např. personál v jídelně, kam chodím na oběd, přinesli by mi třeba svíčkovou, kterou mi účtovali v plné výši, se čtyřmi a půl knedlíku. Čemu se divíte? Oni přece stávkují.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Spolupracovnice redakce

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >