Od privatizace přes pád Agrobanky až po podvod jménem Green Deal

Ilustrace: Deník.to
Petr Žantovský
Petr Žantovský Komentátor

Za minulého režimu se říkalo, že mnohem lépe se učí marxismus ve Vatikánu než v celém slavném socialistickém táboře. Proč? Protože ve Vatikánu dobře vědí, že když chci s něčím bojovat, musím to předně perfektně a do hloubky poznat.

Tahle paralela mě napadla, když jsem otevřel knihu čtyř ekonomů – Jaroslava Šulce, Jaroslava Ungermanna, Ilony Švihlíkové a Martina Fassmana s lapidárním názvem Inventura aneb kam jsme došli.

Před pár dny jsme v těchto místech reflektovali knihu těch prvých, Šulce a Ungermanna Dějiny píšou vítězové. Kniha Inventura je s tou předchozí spjata nejen jmény dvou ze čtyř autorů, ale také grafickým řešením a vydavatelem (nakladatelství Jaskmanický). Především jde ale o dotažení původního záměru – vytáhnout z minulosti starší i nedávné klíčové události, které se podepsaly na podobě dnešního státu, ekonomiky a společnosti.

Proč jsem vlastně na začátku připomenul ten pouze zdánlivý paradox s marxismem ve Vatikánu? Autoři Inventury jsou vesměs ekonomové, slovutní, respektovaní, ale pocházející z docela jiného tábora, než je tábor, řekněme, Klausův. Tedy transformační, stojící za privatizacemi 90. let a dlouho dominující domácí scéně, politické a hospodářské.

Podobnou knihu nemá smysl odbýt stručnou reflexí. Je třeba ji číst a přemýšlet o ní, třeba i polemicky. Nabízím zde několik názvů kapitol, které vám asi nejlépe poskytnou důvod se vážnou a mnoha dokumenty, statistikami či grafy doplněnou knihou zabývat. Přinejmenším vám to dá, podobně jako s tím vatikánským studiem marxismu, přesné svědectví, co především vytýkají tito ekonomové polistopadovému vývoji. A to je poznání velmi zásadní.

Nu a teď ty vábničky. Například těmito kapitolami (a mnoha dalšími, které najdete přímo v knize) zvou autoři k četbě:

„Banka Bohemia…Pád Agrobanky a Motoinvest…Živnobanka a Fond pojištění vkladů… Případ Investiční a poštovní banky…Kupónoví akcionáři plačte!…Případ Harvard Capital & Consulting…Privatizace ostravského hutního komplexu…Smutný příběh Nové Huti…Mostecká uhelná společnost…Unipetrol…Podvod jménem Green Deal…“

Pro našince, který všechna ta léta zažil a jména a instituce dobře zná, je to lákavá procházka po (leckdy osobních) dějinách, vsazená do rámce objektivizujícího, byť relativně jednostranného ekonomického průhledu. Tak jako tak určitě stojí za čtení i přemýšlení.

Ukázat komentáře (8)
    1. Dánská kauza evropského rozměru hromadných onemocnění rakovinou kvůli jednomu dárci spermatu se dál rozrůstá. Průkazně se díky muži pomocí umělého oplodnění narodilo do roku 2023 nejméně 210 dětí v řadě zemí Evropy. Dárce ani spermabanka o vzácné vadě v době odběru nevěděli. Než na ni vědci přišli, dodala dánská laboratoř od roku 2005 spermie na téměř sedmdesát klinik ve čtrnácti zemích. Některé děti zemřely, další se léčí, všechny se však prozatím nepodařilo vypátrat. Organizace na ochranu pacientů mluví o závažném selhání. Mezinárodní pravidla, která by omezovala počet oplodnění z jednoho dárce, ale neexistují. Odborníci proto navrhují legislativní změny. Poprvé teď vystoupila dánská dívka, která po muži vzácnou mutaci genu vedoucího ke vzniku onkologických nemocí zdědila.
      jakmile se lidé oddělí od řádu, pravidel moudrosti, jsou odděleni od celku, řízení je pryč. Jakmile se ztratí vedení, spojení, pak začínáte pracovat sami za sebe. Jakmile začne buňka pracovat sama za sebe, stane se zhoubnou. Ztrácí vztah k celku, který jí dává rovnováhu a smysl pro proporce a souhru, jak moc růst – a takto propuká rakovina.

  1. Zase lži komunistky Che Guevara švihlé secondhand Švihlíkové a dalšíchneokomunistů. Máte nyní možnost si sbalit čemodan a odejít do RuSSkýho chudobince nebo KLDR.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Komentátor

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >