Relikviář blahořečených kněží Buly a Drboly vzniká na Velehradě

Nákres relikviáře, Autor fota: Eva Čápová
Dana Jaklová
Dana Jaklová Redaktorka

V ateliéru akademické sochaře Otmara Olivy na Velehradě se připravuje relikviář kněží Jana Buly a Václava Drboly, popravených po vykonstruovaném babickém procesu v 50. letech. Kněží byli letos ve Vatikánu blahořečeni.

Otmar Oliva byl sám za komunistů na přelomu 70. a 80. let vězněn za šíření Charty 77. Svou tvorbu zaměřil na sakrální díla.

Ve Vatikánu realizoval výzdobu kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater. V bazilice na Velehradě měl na starost výzdobu liturgických prostor, pracoval také v Olomouci, na Svaté Hoře u Příbrami, v kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně. Jeho dílo je v Brně, pracoval i pro Trnavu a pro Slovinsko.

Relikviář blahořečených mučedníků je pojat jako vertikála, končící v dlažbě, kde bude tabulka se jmény a datem popravy kněží, ale i dalších vězňů, kteří byli popraveni spolu s nimi. V horní části vertikály bude umístěn relikviář s ostatky, z něhož budou vycházet kovové provazy znázorňující oprátky.

Po slavnosti blahořečení, která proběhne 6. června na brněnském Výstavišti, bude relikviář umístěný v kostele v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na slavnost blahořečení se očekává účast tisíce věřících nejen z brněnské diecéze, ale z celé republiky. Slavnosti bude předsedat rodák z Brna, kanadský kardinál Michael Felix Czerny.

Čtěte také:
Arcibiskup promluvil o sv. Vojtěchovi. A tím narazil na bolest dnešní EU
Pražské arcibiskupství bude z gruntu nové
Mistr a Markétka aneb Velký filmový zážitek

Ukázat komentáře (5)
  1. Odborníci hledají způsob, jak osvobodit relikvii svaté Zdislavy z betonu. svatou zdislavu „učinili“ fráterníci svatou až po smrti. a ovečkám to není divné, že se svatost „uděluje“ až po smrti. čili máme církve bez svatých. proboha!!!
    a ovce dál drží. a bukvice v ornátu se smějí dál a dál…fialový klerohnus.

    1. svatý je pouze a jen ten, který očistil svého ducha od smrtelných hříchů – chtíč, zloba, nenávist, nenasytnost, závislost, závist…všechny církve světa zdegenerovaly, ztratily sebeočistnou schopnost, a již nenesou etalon podpory a staly se naopak parazitickou přítěží pro obyvatele.

      1. *svatý je pouze a jen ten, který očistil svého ducha od smrtelných hříchů – chtíč, zloba, nenávist, nenasytnost, závislost, závist, pýcha…všechny církve světa zdegenerovaly, ztratily sebeočistnou schopnost, a již nenesou etalon podpory a staly se naopak parazitickou přítěží pro obyvatele.

  2. Církevní snažení v temných dobách řádění stalinistů a pak normalizátorů bylo po roce 89 znesvěceno hanebným církevním tunelem, jenž byl eufemisticky nazýván „Církevní restituce“. Zvítězila chamtivost.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Redaktorka

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >