Sněmovní komise ke kauze Dozimetr pozvala na 4. září první čtveřici svědků

Poslanecká sněmovna ČR. Zdroj: Profimedia
ČTK
ČTK Agenturní zpravodajství

Schůze sněmovní vyšetřovací komise ke korupční kauze Dozimetr budou neveřejné. Na první pracovní zasedání, které se odehraje 4. září, pozvala čtyři svědky, jejich jména uvádět nebude. Novinářům to po úvodním setkání třináctičlenné komise řekl její předseda Jindřich Rajchl (SPD/PRO). Členové komise se budou scházet vždy v pátek v týdnu, kdy se konají zasedání sněmovních výborů, počítají pokaždé s následnou tiskovou konferencí.

Místopředsedy komise se dnes stali Tomáš Helebrant (ANO) a Hana Ančincová (Piráti). Na tom, že budou jednání neveřejná, se podle Rajchla komise shodla jednomyslně. „Chceme skutečně pracovat, ne z toho dělat jakýkoliv mediální cirkus,“ vysvětlil. Komise dnes požádala také o spisový materiál ke kauze, aby si členové mohli dokumenty do 4. září nastudovat.

Komise by měla prověřit okolnosti, souvislosti a úřední fungování Dopravního podniku hlavního města Prahy, středočeských krajských silničářů a Všeobecné zdravotní pojišťovny. V kauze se nyní zpovídá před soudem šest mužů v čele se zlínským podnikatelem Michalem Redlem. Všichni vinu odmítají. Mezi obžalovanými je i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN).

Rajchl dnes opět odmítl, že by komise suplovala trestní řízení. Chce se koncentrovat na procesní kroky a na to, jakou nápravu je v této oblasti třeba podniknout. „Vůbec nebudeme hodnotit vinu či nevinu pana Redla, pana Hlubučka a dalších,“ konstatoval. Mandát komise platí do března příštího roku. Rajchl nevyloučil, že bude potřebovat delší čas, a to kvůli průtahům, které doprovázely vznik komise, či změnám v zadání úkolu komise.

V komisi působí osm poslanců vládního tábora, a to pět z ANO, dva z SPD a jeden z klubu Motoristů. Pětice opozičních frakcí, tedy ODS, STAN, Piráti, KDU-ČSL a TOP 09, má po jednom zástupci.

Kvůli korupční kauze skončil v roce 2022 ve funkci Hlubuček, ale také například ministr školství Petr Gazdík (STAN) kvůli kontaktům s podnikatelem Redlem. Stejný důvod měl i odchod šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka, který ve funkci strávil několik týdnů. Hlubuček odešel i z dozorčí rady pražského dopravního podniku.

Hlavními obžalovanými v kauze Dozimetr jsou v současnosti Redl a Hlubuček. Spolu s nimi se u nynějšího hlavního líčení zpovídají další čtyři lidé. Čtyři další muže už Obvodní soud pro Prahu 9 pravomocně uznal vinnými a potrestal podmíněnými či peněžitými tresty. Do vězení zatím nikoho neposlal. Obžaloba klade mužům za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a také nedovolené nakládání s drogami. Právní kvalifikace není u všech stejná. Redlovi navrhl žalobce uložit desetiletý a Hlubučkovi osmiletý trest vězení. Oba vinu odmítají.

Ukázat komentáře (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Agenturní zpravodajství

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >