Ve Francii se od čtvrtka ve vedrech utopilo 40 lidí; noc byla rekordně teplá

Mont Saint-Michel při západu slunce, Normandie. Foto: archiv
ČTK
ČTK Agenturní zpravodajství

Paříž/Londýn – Současná vlna veder si ve Francii od minulého čtvrtka vyžádala životy 40 převážně mladých lidí, kteří hledali úlevu koupáním a utopili se.

Na dnešním jednání meziresortní krizové skupiny to podle agentury AFP oznámil francouzský premiér Sébastien Lecornu. 

Ministryně sportu Marina Ferrariová ještě dnes ráno hovořila o 20 utonulých, kteří se koupali na nehlídaných místech.

Poprvé v historii dnes platí nejvyšší stupeň výstrahy před horkem na více než polovině francouzského území, nejvyšší teploty na jihozápadě země mohou podle předpovědi vystoupat až ke 44 stupňům Celsia.

Noc na dnešek byla ve Francii nejteplejší od začátku měření v roce 1947, oznámila meteorologická služba Météo France. Průměrná nejnižší noční teplota na 30 referenčních stanicích podle předběžných údajů dosáhla 21,6 stupně Celsia.

Nejtepleji bylo v obci Pouzauges na západě země, kde teplota v noci neklesla pod 28,7 stupně. Tomu podle meteorologů v pondělí předcházelo rovněž historicky nejteplejší odpoledne s průměrnou celostátní teplotou 37,8 stupně, čímž padl předchozí rekord ze srpna 2003. Průměrná celodenní teplota ve Francii pak v pondělí překonala rekord pro měsíc červen s hodnotou 29,2 stupně Celsia.

Ukázat komentáře (0)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Agenturní zpravodajství

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >