Rozhlas jako ombudsman landsmanšaftu. Kde je názorová pluralita, pane Pazderko?

Budova Českého rozhlasu. Zdroj: Shutterstock
Tomáš Kňourek
Tomáš Kňourek Spolupracovník redakce

Pro odpůrce změny financování veřejnoprávních médií a šiřitele iracionálního strachu z jakéhosi jejich politického ovládnutí mám nadmíru dobrou zprávu: boj o udržení „nezávislosti“ už není nutný. Halekání po náměstích či psaní petic získalo punc zbytečnosti. Nezávislost, a s ní související nestrannost a vyváženost, totiž například v Českém rozhlase již neexistuje. Snaha o její zachování tudíž z logiky věci ztratila smysl.

Příkladů pro toto tvrzení máme dost. Jedním z nich může být i aktuální sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně. Podívejme se, jak o něm Český rozhlas (především stanice mluveného slova Český rozhlas Plus) od začátku května v rámci publicistiky referuje. Nejbizarněji je na tom pořad Názory a argumenty, nic překvapivého. Stále stejní autoři, stále stejné myšlenky.

Za vše prý mohou populisté

Tak třeba 2. května se připomněl Jiří Leschtina s příspěvkem „Napětí kolem sněmu sudetských Němců v Čechách narůstá“. Například mu vadí, že „festival Meeting Brno, který má být završením dlouhého a bolestného úsilí o smíření mezi Čechy a sudetskými Němci, se odehraje v době, kdy běžnou součástí politiky se stalo vyvolávání vzteku, frustrace a nenávisti ve společnosti.“

O šest dnů později přispěchala na pomoc Lída Rakušanová (titulek: Májové paradoxy), která rozhlasové posluchače již léta oblažuje svým německým pohledem na svět. Jdeme dál. 10. května jednotný pohled doplnil osvědčený Jan Vávra s komentářem „Učebnicový příklad populismu“. Tvrdí, že tendence získávat hlasy podněcováním negativních emocí je jedním ze základních znaků populismu. Populisté jsou ochotni pro svoji popularitu udělat cokoli, bez ohledu na celospolečenské dopady.

Benešovy dekrety poškozují ČR. Opravdu?

Za další tři dny se ve vysílání objevuje dlouhodobý zastánce takzvaných sudetských Němců Petr Fischer (titulek: Sudetští Němci – pekelná karta české politiky). „To nejhorší, co se v politice může stát, je to, když ji dělají lidé, kteří si ve skutečnosti o ničem nic nemyslí a pouze nasávají atmosféru a ždímají témata s největším emotivně-volebním potenciálem,“ prohlásil Fischer. A pak tu máme asi pro široké názorové spektrum opět Lídu Rakušanovou.

Ta 15. května ještě přitvrdila, když oznámila, že „Benešovy dekrety poškozují Českou republiku“. Co dalšího nám sdělila? Třeba že je faktem, že lpět na poválečných dekretech znamená ospravedlňovat kolektivní vinu a trvat na tom, že etnická čistka není bezprávím. Výčet uzavřu „věčným“ Lubošem Palatou, který přichází s naléhavou výzvou: „Příští víkend se v Brně koná velký krajanský festival. Zkusme ho už nezkazit. Protože ačkoli se nedají čekat žádné davy odpůrců, ve svých projevech na sociálních sítích a internetu vystupují tito lidé velmi nenávistně a radikálně,“ říká. Nenávistné projevy jím preferované části politického spektra a jeho zastánců komentovat přirozeně nikdy nebude.

15 ku 1 pro příznivce sjezdu sudetských Němců

Když to shrnu, za dva týdny se v pořadu Názory a argumenty objevilo šest jednostranných pohledů. Pluralita, viďte? Paradoxně server iRozhlas.cz před několika dny přinesl výsledky výzkumu agentury Median, že pořádání sudetoněmeckého sjezdu nepovažuje za správné 57 procent lidí.  Kde mají zastánce? A to bude šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka stále nejapně tvrdit, že je vše v pořádku.

K výčtu „správných“ respondentů musím zařadit i spisovatele, dramatika a signatáře Charty 77 Milana Uhdeho v relaci Interview Plus (Kvůli landsmanšaftu se rozdmýchává konflikt nepřirozených rozměrů. Smíření je bytostná potřeba). Ve vysílání jsem našel jediného odpůrce srazu, a to bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška. Ten se v pořadu Pro a proti „utkal“ s lidovcem Pavlem Bělobrádkem. Suma sumárum, vše skončilo „férovkou“ při skóre 7,5 zastánců sjezdu vs. 0,5 odpůrců (pro lepší přehled 15 ku 1).

Povinně placená propaganda na Vinohradech

Kdyby na Vinohradech vůbec chtěli najít oponentní názor, není nic jednoduššího. Například publicista a disident Ivan Hoffman nedávno zveřejnil příspěvek na serveru parlamentnilisty.cz s titulkem Vysídlenci se pořád nevzdali naděje. Jenže Ivan Hoffman po letech působení z rozhlasových veřejnoprávních vln před nedávnem jaksi „vymizel“, což vzhledem k jeho postojům není nic překvapivého. Jemu podobných bylo daleko víc.

Umělá inteligence o pořadu Názory a argumenty říká, že slouží jako prostor pro konfrontaci různých myšlenkových směrů. „Cílem je poskytnout posluchačům pestrou paletu argumentů od odborníků, komentátorů i analytiků a pomoci jim tak utvořit si vlastní a informovaný pohled na komplexní celospolečenské otázky.“

V Českém rozhlase ale vědí, že si mohou beztrestně dovolit v podstatě cokoli. Nadřízení redaktorů, editorů či dramaturgů mají stejný či velice podobný světonázor. Jsou nezávislí na pravidlech, ať v podobě nejrůznějších zákonů či kodexů, nebo elementárních zásadách korektní novinařiny. Tu ale v povinně placené propagandě nehledejte.

Tomáš Kňourek

Autor je bývalým místopředsedou Rady Českého rozhlasu (2020–2023)

Čtěte také:
Měl prezident syna? Román Děti Václava Havla zakázanou otázku zodpoví. Kniha, s níž nikdo nepočítal
Území sviní aneb Historie se opakuje
Benešovy dekrety: Nebyl Němec jako Němec

Ukázat komentáře (10)
  1. Asi jen malá připomínka. To, že se vůči Němcům bude uplatňovat kolektivní vina se usnesly vítězné mocnosti. Jen člověk ducha mdlého se tomu může divit.

    1. Ještě k pluralitě, objektivitě a vyváženosti našich drahých médií Česká státní televize a rozhlas.
      Politiky musí jakž takž zvát vyváženě. Vidlák z 5% Stačilo! samozřejmě nedostane pozvánku nikdy. Okamura a bývalí prezidenti také čekají 20 let na pozvánku do prime time nedělní diskuse na ČT.

      Ale vyváženost se rozhodně nevztahuje na reportáže a pozvané experty. Tam vždy vládne progresivní moderátor a progresivní „expert“ na fšechno.

      Debata o poplatcích zcela zahlušila důležitější debatu – o veřejné službě, jak má ČT fungovat a jak ne.
      Směju se současné při s Moravcem. ČT, obrovský budget, právní oddělení, drazí externí právníci a neumí ani pitomou konkurenční doložku.
      Teď si Moravec dělá reklamu na náš účet, stejně jako to dělal 21 let.

      1. Fór na konec.
        Moravec si účtuje 199 Kč.
        Cení si svůj jeden pořad jako celá slavná drahá ČT se šesti kanály :-)))
        Kolik předplatitelů se najde?
        Tak by To mělo byt.
        Každý nechť dobrovolně platí za TO, co se mu líbí.
        Ať je to TO nebo ČT nebo Moravec :-))))

  2. sudeťáci jsou jen jedním kamínkem v mozajce fialovy opozice v boji proti legitimní vládě. fráterníci, flamendři se postavili za landmančaft, přitom sami uplatňují na svých ovečkách kolektivní vinu dědičného hříchu ochutnáním ovoce ze stromu poznání. prvotní hřích jako kolektivní vina je blbost a lumpárna, protože ochutnání ovoce ze stromu poznání, není žádným kolektivním hříchem, ale evolučním přirozeným dějem. Protože je to podle zákona trojice – přání, konání, poznání a jde o vývoj, sebepoznání. klerohnus fialovej. už samotný název Sudetoněmecký Landsmannschaft je lživý, jde o okupované zcizené československé území. takže idea krádeží a zabíjení je stále přítomna. to musí skončit. čt a čr neplní veřejnoprávní funkci médií. telekomunikační úřad musí ihned zahájit správní řízení o odebrání licence. loni bylo pozdě. ČT a ČRO zrušit. Tu stupidní propagandu Brusselu platit nebudeme !!! fialový eurohnus

    1. Koho myslíte legitimní vládou? Fiala je součástí vládní koalice, všechny parlamentní strany jsou v zásadě zajedno v tom, že je potřeba ČR přeměnit v totalitní diktaturu a spolupracují na tomto projektu aktivně nejpozději od března 2020, kdy se s. Bureš vyhlásil diktátorem a Fiala mu to s nadšením odhlasoval. Tehdy byli ještě zpátečníci z SPD a Trikolory proti, ale dnes už nic neruší dokonalou harmonii – Fiala plynule navázal na Babišova zvěrstva a ten teď zas plynule navázal na Fialu. Kosmetické úpravy typu posun větrníkové zóny o 400m opravdu neberu vážně.
      Vy tu možná pomáháte hrát tu iluzi nesouladu mezi dvěma skupinkami parlamentních xindlů, ale den za dnem je to trapnější. Ale chápu, že většina lidí si toho dosmrti nevšimne a bude umírat s pocitem, že stála na té správné straně proti těm špatným.

  3. Na Ukrajině pochovali s poctami ostatky vůdce ukrajinských nacionalistů Melnyka (OUN) Andrije Melnyka v rámci vytváření panteonu národních hrdinů během války s Ruskem. Tento projekt však opomíjí spolupráci Melnykovovy organizace s německými nacisty, jak píše agentura AFP. Obřadu se zúčastnil i prezident Volodymyr Zelenskyj. Melnyka označil za velkou postavu ukrajinských dějin. OUN během druhé světové války bojovala proti Sovětům za nezávislost Ukrajiny, ale také spolupracovala s nacistickým Německem. Členové OUN bojovali v rámci jednotek SS. Na svědomí mají masakry desítek tisíc nejen polských civilistů na Volyni, která je nyní součástí západní Ukrajiny. Současný vrah ukrajinského národa oslavuje vraha desetitisíců civilistů z jiných národností.

  4. O tom, ze CRo je tou nejhorsi myslitelnou propagandou jednoho politickeho smeru srovnatelnou se svoji vlastni predlistopadovou pusobnosti, nemuze byt nejmensich pochyb.Vyplyva to z obsahu a zpusobu zpravodajstvi, zpusobu moderovani, vyberu hostu a temer neustalych aktivistickych vsuvek, kdyby postoj nepusobil naprosto ideologicky jednoznacne.
    Pokud jde o nacisticky landsmancaft, myslim, ze o tom nejdulezitejsim nikdo nemluvi. Proc zacal landsmancaft usilovat o svuj „navrat“ ted, kdyz za Fialovy vlady by meli pozehnani uplne ode vsech: tedy od prezidenta, vlady, PS, senat a samozrejme medii CRo nevyjimaje. Odpovedi se nabizeji dve:
    1) Nacisticky landsmancaft ideologicky zapada do soucasne ideologie velke nadnarodni Evropy rizene samozrejme z Nemecka tedy jakasi 3.rise.(Tedy zase az tak nadnarodni neni).EU se jednoznacne vyviji timto smerem. A vecna zatez 2.sv. valky se uz nehodi. Zatimco zapad byl osvobozen USA, na vychode to byl SSSR a to se musi tem narodoum vymlatit z hlavy prepisem dejin.A CR je idealni laborator, pro svou promiskujtu, nebo slabost nekterych politiku pro cizi zajmy.
    2) Na prvni navazuje, nicmene protoze se jedna o vrcholne toxicke tema, pro nemecke nacisty bylo lepsi realizovat svuj projekt v dobe, aby neohrozil svou vladu svych kolaborantu,tedy Fialovu vladu.Takhle to samozrejme vypada jako jakysi projekt „obcanske aktivity“ a nikoli jako realny projev nemecke politicke agrese vuci cizi zemi.

    1. Řekl bych, že je to trochu jinak. Fiala prokazatelně o tuhle akci usiluje od roku 1990, tedy 36 let. Za tu dobu byla řada možných oken příležitosti pro její uskutečnění, ale stále tu byla brzda ve formě nejistoty stran reakce české veřejnosti. Tak se jelo pomalu, po kouskách, Herman a další kolaboranti jezdili nejdříve tam a vždy se pak zkoumala reakce – a ta reakce uvadala, na Hermana lidi ještě nějak reagovali, další kašpárci už byli zcela pominuti. Tak se asi došlo k názoru, že nastal ten správný čas na významnější pokus – a soudě z toho, co se tam v praxi dělo to asi vyšlo, opozice proti té akci na místě byla minimální.

    2. Cikánská férovka je pět na jednoho.
      Férovka v podání ČT a Cro bývá 3-6 na jednoho. Aby se neřeklo. Stabilně 20 let probruselska propaganda.
      Pokud to Babiš nepochopí, nedokončí ani čtyřletý mandát.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Spolupracovník redakce

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >