Kolik nás stojí c(C)ibulka? V roce 2025 byl jeho roční příjem v ČRo hodně vysoko nad průměrem. Přečtěte si

Aleš Cibulka. Foto: Facebook
Jiří Bábek Spolupracovník redakce

Kolik nás stojí c(C)ibulka? Hodně! Ne TA v krámě. Ta ne. (Dnes dopoledne stál svazek v provozovně jednoho z prodejních řetězců 19,90,- Kč.) Ale TEN ve veřejnoprávním Českém rozhlase. Ten Cibulka nás stojí hodně!

Jsem občanem České republiky. Jako takový mám svá práva a také své povinnosti. Mezi mé povinnosti patří dodržování zákonů, placení daní, placení poplatků veřejnoprávní České televizi (ČT) a veřejnoprávnímu Českému rozhlasu (ČRo). Mezi má práva patří právo volit do zastupitelských orgánů.

To, co se začalo dít po posledních regulérních volbách do poslanecké sněmovny nemá v novodobé historii České republiky obdoby. Vítězná koalice a z ní vzešlá nová vláda čelí bezprecedentním útokům z řad neúspěšných stran a jejich voličů.

Silným hlasem mezi těmi, kteří neunesli volební porážku, je hlas velké části tzv. kulturní fronty. Výrazným excesem několika kumštýřů bylo vyzvání ministra kultury Oty Klempíře k účasti na streamovaném setkání, kde se jim měl zpovídal z toho, co si to dovoluje být ministrem. Oto Klempíř pochopitelně a správně odmítl. Byl v práci, kterou vykonává zcela legitimně a v souladu se zákony této země. A tak se rozhodla dvojice nejrozhořčenějších odpůrců – Jagelka a Cibulka, navštívit ministra v samotném úřadu a tam mu vyčinit, co že si to dovoluje úřadovat na takto „výsostném postu“.     

Vždy je dobré dávat věci do souvislostí, nahlédnout pod povrch, za kulisy…

Michal Jagelka byl členem ODS, která v posledních volbách uspěla jen jako opoziční strana, a jeho životní partner Aleš Cibulka (v Cibulkových pořadech se pro partnera Jagelku také najde často práce) je stálým spolupracovníkem veřejnoprávního Českého rozhlasu, na nějž míří vládní změna ve způsobu jeho financování s podmínkou zodpovědnějšího přístupu k hospodaření, což údajně ohrožuje fungování této instituce a ohrožuje tedy zároveň svobodu a demokracii v naší zemi.

Aleš Cibulka má na vlnách ČRo 2 zábavný pořad Tobogan v délce zhruba 60 minut. Jednou týdně s výjimkou letních dvouměsíčních prázdnin. To se netočí, jen se reprízuje. (Pardon! Tohle se za 35 let vysílání Toboganu ještě nestalo: přerušit letní reprízy a odvysílat premiérový díl. Tobogan 23. 8. 2025.) A jednou měsíčně vyjíždí mimo Prahu s pořadem Rozhlas jede za vámi.

Pan Cibulka spolupracuje s ČRo 27 let. V posledních pěti letech si tam ročně vydělal v průměru více než 879 000 Kč. V roce 2025, tedy v roce, kdy Fialova vláda navýšila ČT a ČRo poplatky, byl jeho roční příjem vysoko nad průměrem – 1 007 000 Kč. Ano, naše peníze přispěly ke zkvalitnění produkce, rozpustily se v honorářích.

Jak mě sám Aleš Cibulka ujistil (neboť ČRo mu obratem na můj dotaz na základě zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, na honorování a pracovní náplň tohoto bojovníka za veřejnoprávní média poskytl mou identitu včetně emailové adresy a telefonního čísla, zatímco výši honorářů mi ČRo sdělil až na zásah Úřadu na ochranu osobních údajů): V Českém rozhlasu jsem honorován podle obvyklých zvyklostí (sic!) a krom honorářů za své pořady neberu ani korunu navíc… a také: Podobný zájem bych čekal od kohokoli, nikdy ale ne od člověka „z našich řad“, tedy od umělce, který asi tuší, jak vysoké jsou rozhlasové honoráře. (Tuším, že ze mě chce pan Cibulka udělat v podstatě zrádce; výši honorářů jsem naopak netušil…)

Jinými slovy: plať, drž ústa a nestarej se, na co použijeme tvoje peníze. A jestli nám sem budeš strkat nos, tak tě naprášíme!

Oč tady tedy doopravdy jde? O zajištění domácího rozpočtu dua Jagelka-Cibulka? Jsme rukojmí jejich důchodů a důchodů dalších několika tisíc „mučedníků a světlonošů“?

Nebo že by šlo o tu svobodu a demokracii?

Upoutávka
Přečtěte si v elektronickém vydání měsíčníku TO
Přečíst
Ukázat komentáře (2)
  1. Nikdy jsem Tobogán neslyšel. Říkáte 27 let?
    Neznám Cibulku.
    Neposlouchám ČRo ani nesleduji ČT.
    Nechci platit poplatky.
    Klidně ať stávkují anebo vysílají, ale za svoje.
    Babiš problém nevyřešil. Metoda placení je marginální s ohledem na škody bruselské propagandy.

  2. Takže ze svých daní si vydržuju buzeranta, kterej má roční příjem víc než 900 tisíc Kč ročně, tedy 75 tisíc měsíčně za hodinový šaškování jednou týdně 10 měsíců v roce, doplněný dvanácti výletama ven. Tak to se hošan skutečně nepředře.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?

Spolupracovník redakce

Můj košík Close (×)

Váš košík je prázdný
Prozkoumat e-shop
Deník TO členství
Pořiďte si členství a získejte řadu skvělých výhod!
Zde se můžete zaregistrovat >